Anđeoske trube

Enešto o anđelovoj trubu je dramatično: Sjajan cvjetni zvončići privlače graciozno od čvrstih grana, osvježavajući raskošan večernji zrak s nevjerojatnim mirisom. Njegov boja nebeskih boja kreće se od netaknute bijele do breskve ružičaste i kremaste žute boje, a zreli primjerci stavljaju na zvijezdu u punom cvatu. No, drama se zaustavlja izgledom – to je jedna jednostavna biljka koja raste. I možete ga naći u cvatu u mnogim vrtnim centrima sada.

Staromodna prolazna biljka, anđeoska truba dugo je pronašla naklonost u južnim obalnim i bezobzirnim klimatskim područjima. U tim područjima zreli biljci dostižu visinu od 15 stopa, a najteže vrijeme cvjetanja proteže se od kraja ljeta do jeseni. Vrtlari u hladnijim klimama mogu imati iste rezultate uzgajanjem jednog u kontejner. Prije prvog mraza, premjestite posudu u grijanu garažu ili podrum da biste pričekali hladne zimske mjesece. Ono će ispustiti lišće, tako da svjetlo nije zabrinutost tijekom ovog odmora.

 

Specifičnosti
Anđeoske trube ( Brugmansia sp.) su biljke koje vole sunce, brzo rastu. Na Donjem južnom, cijeniti svjetlo poslijepodne hlad, dok su na srednjem i gornjem južnom, oni pozdravljaju cijelu ljetnu toplinu. Anđeoske trube trebaju dobro isušen tlo; kada raste jedan u lonac, provjerite ima li posuda velika rupa na dnu kako bi se omogućio lagan prolaz vode. Stopa rasta je brza, pa je potrebno puno vode i gnojiva da bi ove biljke bile snažne i cvjetale.

ODNOSE:

Ako je posađeno u kontejnerima, anđeoske trube zahtijevaju svakodnevno zalijevanje. Ali oduprijeti se iskušenju da lonac zadrži u tanjuriću vode – premda je vlažnost vitalna, mokraća tla nije ono što to biljke voli. Brugmansias su teške hranilice, a tekuće, cvjetanje-poticanje gnojiva, kao što su 15-30-15 ili 10-50-10 ih čuva cvijeće. Voda s biljnom hranom najmanje svaki drugi tjedan, ili češće ako želite. Imajte na umu da previše ne možete hraniti ove biljke, posebno one u kontejnerima.

  Unutarnji kontejner Vrtlarstvo Ideje

Kruta tekstura, velika lišća nadopunjuju ogromne cvjetove. Vjetar može uzrokovati probleme širokog lišća i izduženih cvjetova, stoga odaberite moguće zaštićeno mjesto. Izložba je spektakularna, stoga svakako postavite biljku na istaknuto mjesto na ili blizu palube, terase ili ulaza. 

Jednostavno je dijeliti
Anđeoske trube dostupne su u rasadnicima i katalogima pošte. Također su jednostavni za korijen, što ih čini savršenim prolazom poklona za darovite kolege vrtlara. Slijedite ove jednostavne korake kako biste razvili svoj vlastiti.

  • Izrežite nove stabljike koje proklinju iz baze postrojenja, ili spriječite starije grane kod obrezivanja anđeoske trube.
  • Obrišite svako dugačko stablo u komade dužine od 6 do 8 inča. Učinite svoje rezove izravno iznad podignutih čvorova na stabljici. Prvi komad će imati lišće, dok ostali ne mogu.
  • Napunite posude s vlažnim tla, i lagano gurnite dno svake stabljike u mješavinu, potopajući polovicu svoje duljine.
  • Stavite posude u sjenovito mjesto, zadržavajući tlo vlažnim. U roku od nekoliko tjedana nastat će se korijeni i pojavit će se novi listovi. Držite biljke u tim spremnicima sve dok se ne razviju odgovarajuće korijenski sustavi. Da biste provjerili spremnost, nježno povucite na stabljike – oni bi trebali biti čvrsto usidreni.
  • Za sve uzbuđenje i dramu koja ova biljka daje krajoliku, anđeoska truba je neophodna za ljetni vrt. Jednostavan je za rast, jednostavan za podjelu i hvalisanje nevjerojatnim cvjetovima i mirisom – što bi moglo biti nebesko?

 

“Anđeoske trube” je iz kolovoza 2003 Southern Living.